Sunday, Apr. 21, 2024

Winners Of Races Over Fences

ACROSS THE SKY, B. g., 2002, Valley Crossing—Little Dipper, Thirty Eight Paces
Breeder: Alan H. Anthony (Md.)
Owner: Jimmie W. Lockhart Jr.
Trainer: Paul Rowland
Rider: Robert Walsh
Wins: Aiken Steeplechase (S.C.) (maiden claiming hurdle, div. 1)
Steeplechase At Callaway (Ga.) (maiden timber)

ANGEL DEL VIENTO, Ch. h., 2002, Bon Point—Gran Discordia, Cipayo
Breeder: Felice Fioravanti & Carlos Daniel (Argentina)
Owner: High Hope Stables LLC
PUBLISHED
WORDS BY

ADVERTISEMENT

ACROSS THE SKY, B. g., 2002, Valley Crossing—Little Dipper, Thirty Eight Paces
Breeder: Alan H. Anthony (Md.)
Owner: Jimmie W. Lockhart Jr.
Trainer: Paul Rowland
Rider: Robert Walsh
Wins: Aiken Steeplechase (S.C.) (maiden claiming hurdle, div. 1)
Steeplechase At Callaway (Ga.) (maiden timber)

ANGEL DEL VIENTO, Ch. h., 2002, Bon Point—Gran Discordia, Cipayo
Breeder: Felice Fioravanti & Carlos Daniel (Argentina)
Owner: High Hope Stables LLC
Trainer: Arch Kingsley Jr.
Rider: Richard Boucher
Wins: Atlanta Steeplechase (Ga.) (The State Mutual Sport of Kings maiden hurdle)

ANTONIO STAR, Gr./Ro. g., 1996, Forever Silver—Melamy Jeseli, Businessisbusiness
Breeder: Lorraine & Louis A. Orsini (N.Y.)
Owner: John S. Pettibone
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Diana Gillam
Wins: Loudoun Hunt Point-to-Point (Va.) (open timber)

ATRIUM
, Dk. b./br. g., 2002, Broad Brush—Arena, Devil’s Bag
Breeder: Claiborne Farm (Ky.)
Owner: Whitewood Stable Inc.
Trainer: Richard Valentine
Rider: Calvin McCormack
Wins: Middleburg Hunt Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle, div. 2)

BABY LEAGUE, B. g., 2002, Diamond—My Papoose, Northern Baby
Breeder: William L. Pape & Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: William L. Pape
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Saratoga Open House (N.Y.) (Sport of Kings maiden hurdle, div. 2)

BACK TO EVEN, Dk. b./br. g., 2003, Our Emblem—Mescalina, Smarten
Breeder: Dr. & Mrs. Thomas Bowman, Mr. & Mrs. T. Sutton & M. Higgins III (Md.)
Owner: Henry T. Rathbun
Trainer: Thomas Voss
Rider: Xavier McVicar
Wins: Aiken Fall Meet (S.C.) (maiden hurdle)

BAD DOG PRESS, B. g., 1998, Press Card—Down The Avenue, Fred Astaire
Breeder: Mrs. Ronald B. Houghton (Pa.)
Owner: Thomas A. Hulfish III
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Woods Winants
Wins: Blue Ridge Fall Races (Va.) (open timber)

BARRINGTON, B. g., 1999, Honor Grades—Mosquera, Faraway Son
Breeder: Morgan’s Ford Farm (Va.)
Owner: Armata Stables
Trainer: Thomas Voss
Rider: Xavier Azpuru
Wins: Aiken Fall Meet (S.C.) (open claiming hurdle)

BE CERTAIN, Ch. g., 2004, Thunder Gulch—Do Mountain Doo, Mountain Cat
Breeder: Sugar Maple Farm (N.Y.)
Owner: Alnoff Stable
Trainer: Thomas Voss
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Colonial Cup (S.C.) (The Raymond G. Woolfe Memorial 3-year-old hurdle stakes)

BELKNAP COUNTY, B. g., 2002, More Than Ready—Las Manitas, Faraway Son
Breeder: CHO LLC & Liberation Farm (Ky.)
Owner: Colvin Ryan
Trainer: Julie Gomena
Rider: Colvin Ryan
Wins: Middleburg Hunt Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle, div. 1)
Montpelier Hunt Races (Va.) (maiden hurdle)

BEST ATTACK
, B. g., 2001, Bahri—Best Offense, Defensive Play
Breeder: Estate of Walter M. Jeffords Jr. (Ky.)
Owner: Sarah Jeffords Radcliffe
Trainer: F. Bruce Miller
Rider: Chip Miller
Wins: Radnor Hunt Races (Pa.) (The National Hunt Cup Grade II novice hurdle stakes)

BEYOND REPARE
, B. g., 2000, Oscar—Sunsets Girl, The Parson
Breeder: P.J. O’Connor (Ireland)
Owner: Thomas J. Carroll
Trainer: Jimmy Day
Rider: Liam McVicar
Wins: Orange County Hunt Point-to-Point (Va.) (amateur/novice hurdle)

BIEN ALLURE, B. g., 1996, Bien Bien—Marley’s Mint, Key To The Mint
Breeder: Peter Van Andel (Ky.)
Owner: James Whitner IV
Trainer: Simon Hobson
Rider: James Whitner IV
Wins: Piedmont Fox Hounds Point-to-Point (Va.) (owner-rider/foxhunter timber)
Loudoun Hunt Point-to-Point (Va.) (owner-rider timber)
Old Dominion Hounds Point-to-Point (Va.) (owner-rider foxhunter timber)

BIG IS BEST
, Ch. g., 1999, Val d’Arno—Beyond The Realm, Imperial Seal
Breeder: N.W. Horne & K.A. Hoskyn (New Zealand)
Owner: Cary W. Jackson
Trainer: Paul Rowland
Rider: Paddy Young
Wins: Carolina Cup Races (S.C.) (The Woodward-Kirkover starter hurdle stakes)

BOLD TURN, B. g., 2001, West By West—Marg’s My Mom, Air Forbes Won
Breeder: Mr. & Mrs. M.L Wood (Ky.)
Owner: Carrington Racing Stable
Trainer: Arch Kingsley Jr.
Rider: Arch Kingsley Jr.
Wins: High Hope Steeplechase (Ky.) (maiden hurdle)

BON FLEUR, B. g., 2000, Bon Point—Forgetmenot, Bering
Breeder: Marablue Farm (Fla.)
Owner: Irvin S. Naylor
Trainer: Joseph G. Davies
Rider: Ellen Horner, *Jeff Murphy
Wins: Loudoun Hunt Point-to-Point (Va.) (lady rider timber), *Middleburg Spring Races (Va.) (The Alfred M. Hunt steeplechase), *International Gold Cup (Va.) (The Steeplethon Steeplechase)

BRIMSON
, B. g., 2000, Sandpit—Pounding Mills, Lord Avie
Breeder: Kimberly M. Heytens (Ky.)
Owner: Never Better Stables
Trainer: Chip Miller
Rider: Chip Miller
Wins: Brandywine Hills Point-to-Point (Pa.) (novice timber), Virginia Gold Cup (The Steeplethon steeplechase)

BUBBLE ECONOMY, B. g., 1999, Rakeen—Buffels, Vaal Reef
Breeder: Dr. & Mrs. Timothy Gardner & Mr. & Mrs. Rick Abbott (Pa.)
Owner: Arcadia Stable
Trainer: Jack Fisher
Rider: Diana Gillam, *Paddy Young
Wins: Grand National Steeplechase (Md.) (The Grand National timber stakes), Green Spring Valley Point-to-Point (Md.) (open timber), *Colonial Cup (S.C.) (open timber)

BUCKEYE WONDER, B. g., 2001, Silver Hawk—Ameriflora, Danzig
Breeder: Phillips Racing Partnership (Ky.)
Owner: Hudson River Farms
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: James Slater
Wins: Block House Races (N.C.) (maiden hurdle)

BULAWAYO
, Ch. g., 2001, Storm Boot—Mesabi Range, Unbridled
Breeder: R. Alex Rankin & James Bohanon (Ky.)
Owner: Gregory S. Bentley
Trainer: Russell N. Carrier Jr.
Rider: Caroline Bartram
Wins: Piedmont Fox Hounds Point-to-Point (Va.) (lady rider timber)

CHANGE COURSE
, B. g., 2000, Coronado’s Quest—Changing Tunes, Nijinsky II
Breeder: Pin Oak Stud LLC (Ky.)
Owner: Dale K. Thiel
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Morven Park Steeplechase (Va.) (maiden claiming hurdle)

CHARLIE WHISKEY, Dk. b./br. g., 2000, Cryptoclearance—Flying Minister, Deputy Minister
Breeder: Fox Ridge Farm Inc. (Ky.)
Owner: Fox Ridge Farm
Trainer: Thomas Voss
Rider: Cyril Murphy
Wins: Middleburg Spring Races (Va.) (The Glenwood allowance hurdle)

CHINESE WHISPER, B. g., 1997, Manila—Secret Sound, Eastern Echo
Breeder: Martha F. Gerry & W.S. Farish (Ky.)
Owner: James Whitner IV
Trainer: Simon Hobson
Rider: James Whitner IV
Wins: Blue Ridge-Rappahannock Hunts Point-to-Point (Va.) (owner-rider foxhunter timber)

CHURCH GHOST, Gr./Ro. g., 1999, Silver Ghost—Bishop’s Mate, Lyphard
Breeder: Edward P. Evans (Ky.)
Owner: Margaret R. White
Trainer: Doug Fout
Rider: Jeff Murphy
Wins: Foxfield Spring Races (Va.) (allowance hurdle)

CLASS VANTAGE, B. g., 2002, Rock Point—Class Vim, Class Secret
Breeder: Mede Cahaba Stable & Stud (Va.)
Owner: Mede Cahaba Stable & Stud
Trainer: Lilith Boucher
Rider: Richard Boucher
Wins: Potomac Hunt Races (Md.) (open hurdle)

COAL DUST, B. g., 1999, Miner’s Mark—Minetonightsfirst, D’Accord
Breeder: Dumbarton Farm (Md.)
Owner: Armata Stables
Trainer: Thomas Voss
Rider: Blair Wyatt
Wins: Grand National Steeplechase (Md.) (amateur allowance timber)
Mr. Stewart’s Cheshire Foxhounds Point-to-Point (Pa.) (lady rider timber)

CORRUPTION, Dk. b./br. g., 1998, Silver Deputy—Malicious, Risen Star
Breeder: Hersey Farm Corp. (Ky.)
Owner: Mrs. George M. Sensor
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Robert Massey
Wins: Atlanta Steeplechase (Ga.) (Sport of Kings claiming hurdle)

CR’S DEPUTY, B. g., 2004, Deputy Commander—Splendid Victory, Atticus
Breeder: Tracy Farmer (Ky.)
Owner: Barracuda Stable
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Chip Miller, *Paddy Young
Wins: Far Hills Races (N.J.) (The Gladstone 3-year-old hurdle stakes), *Virginia Fall Races (maiden 3-year-old hurdle)

CRYPTO COUSIN, B. g., 2002, Crypto Star—Carolina Cousin, Clever Trick
Breeder: Alfred H. Smith Jr. (Md.)
Owner: Alfred H. Smith Jr.
Trainer: Patrick Cooney
Rider: Patrick Cooney
Wins: Middleburg Hunt Point-to-Point (Va.) (maiden timber)

CUMULUS NIMBUS, Dk. b./br. g., 2003, Pulpit—Sky Blue Pink, Strawberry Road
Breeder: Stuart S. Janney III (Ky.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Jeff Murphy
Wins: Thornton Hill Hounds Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle, div. 1), Montpelier Hunt Races (Va.) (maiden claiming hurdle)

DARK EQUATION, B. g., 2001, Polish Numbers—Night Risk, Wild Again
Breeder: Derry Meeting Farm & London Thoroughbred Services Ltd. (Pa.)
Owner: Beverly R. Steinman
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Colonial Downs (Va.) (optional allowance/claiming hurdle), Saratoga (N.Y.) (allowance hurdle)

DARWIN, Gr./Ro. g., 1997, Two Punch—Tenacious Wind, Sharpen Up
Breeder: Louisa W. Lenehan (Ky.)
Owner: Jess Moore
Trainer: Christopher J. Lyons
Rider: Jess Moore
Wins: North American Point-to-Point Championships (Md.) (owner-rider timber), Plumstead Farm Races (Pa.) (owner-rider foxhunter timber)

DEJAVUALLOVERAGAIN, Dk. b./br. g., 2001, Whiskey Wisdom—You Just Watch Me, Spectacular
Bid
Breeder: Kinghaven Farms Limited (Canada)
Owner: W. William Pearson
Trainer: Mairead Carr
Rider: Colvin Ryan
Wins: Farmington Keswick Hunts Point-to-Point (Va.) (open hurdle), Virginia Fall Races (maiden hurdle [owned & trained in Virginia])

DESERT VIGIL
, B. g., 2003, Mojave Moon—Maternity Leave, Northern Baby
Breeder: Jonathan Sheppard & Warren R. Dempsey (Pa.)
Owner: Warren R. Dempsey
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Radnor Hunt Races (Pa.) (The Henry Collins maiden claiming hurdle)

DIEGO CAO, Dk. b./br. g., 2002, Cape Cross—Daulomani, Dance Floor
Breeder: W.M. Oliver, K.L. Parsons & Mrs. Y.D. Pennell (New Zealand)
Owner: Brigadoon Stable
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Wins: Aiken Steeplechase (S.C.) (maiden hurdle)
Colonial Downs (Va.) (optional allowance/claiming hurdle)

DIG THIS HOSS, Ch. g., 1999, Dignitas—Step Fast Linda, Wolf Power
Breeder: Donald E. Hughes & Gary Biddle (Ky.)
Owner: Jubilee Stables
Trainer: Dabney Thompson
Rider: Rylee Zimmerman
Wins: High Hope Steeplechase (Ky.) (starter allowance hurdle)

DIVINE FORTUNE, Ch. g., 2003, Royal Anthem—My Tombola, Northern Fling
Breeder: William L. Pape & Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: William L. Pape
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Radnor Hunt Races (Pa.) (The Milfern Cup Sport of Kings maiden hurdle), Saratoga (N.Y.) (optional allowance/claiming hurdle), The Meadowlands (N.J.) (The Somerset Medical Center Cancer Awareness Grade II novice hurdle stakes)

DR. BLOOMER
, Dk. b./br. g., 2001, Fantastic Fellow—Fantastic Bloom, Imperial Ballet
Breeder: Marablue Farm (Fla.)
Owner: Calvin Houghland
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: James Slater
Wins: Colonial Downs (Va.) (maiden hurdle)

DR. RAMSEY, Dk. b./br. g., 1994, Northern Baby—Insipid, Sham
Breeder: Arthur B. Hancock III (Ky.)
Owner: Mary Fleming Finlay
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Diana Gillam
Wins: Orange County Hunt Point-to-Point (Va.) (open timber), Middleburg Hunt Point-to-Point (Va.) (open timber), Virginia Fall Races (amateur highweight timber)

DUKE OF EARL, Ch. g., 1999, Ali-Royal—Faye, Monsanto
Breeder: Noel Finegan (Ireland)
Owner: Kingfisher Farm
Trainer: Jack Fisher
Rider: Robert Walsh, *Xavier Aizpuru
Wins: Colonial Downs (Va.) (optional allowance/claiming hurdle), *Philadelphia Park (Pa.) (optional allowance/claiming hurdle)

DYN IN TEXAS, B. g., 2002, Dynaformer—Corpus Christi, Alydar
Breeder: Everest Stables Inc. (Ky.)
Owner: Karen M. Gray
Trainer: Karen M. Gray
Rider: Rylee Zimmerman
Wins: Strawberry Hill Races (Va.) (maiden hurdle)

EARMARK
, B. g., 1996, Personal Flag—Fenimore, Relaunch
Breeder: Mr. & Mrs. M. Roy Jackson (Ky.)
Owner: Irvin S. Naylor
Trainer: William Meister
Rider: William Santoro
Wins: Pennsylvania Hunt Cup (The Pennsylvania Hunt Cup amateur timber stakes)

ED’S EMPIRE, Dk. b./br. g., 2003, Deputy Minister—Ethyl Mae, Woodman
Breeder: Bruce Kline, Spendthrift Farm LLC & Pirbright Investments Ltd. (Ky.)
Owner: Coppertree Farm
Trainer: Thomas Voss
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Fair Hill Spring Races (Md.) (maiden claiming hurdle)

ERIN GO BRAGH
, B. g., 1999, Desert Sun—Ball Road, Vice Regal
Breeder: W.P. Maher (New Zealand)
Owner: Brigadoon Stable
Trainer: Doug Fout
Rider: Colvin Ryan, *Matthew McCarron
Wins: Orange County Hunt Point-to-Point (Va.) (novice timber), *Thornton Hill Hounds Point-to-Point (Va.) (open timber), *Shawan Downs (Md.) (maiden timber), Pennsylvania Hunt Cup (allowance timber)

FANTORINI, B. g., 2002, Theatrical—Beyrouth, Alleged
Breeder: George Strawbridge Jr. (Pa.)
Owner: Harold A. Via Jr.
Rider: Jack Fisher
Wins: Xavier Aizpuru
Colonial Cup (S.C.) (Sport of Kings maiden hurdle)

FAPPA FIRE, B. g., 1997, Personal Flag—Fappaburst, Fappiano
Breeder: Howard Kaskel (N.Y.)
Owner: Pack Up Stable
Trainer: Alicia Murphy
Rider: Blake Curry
Wins: My Lady’s Manor (Md.) (The My Lady’s Manor timber stakes)

FIELDS OF OMAGH, B. g., 1995, Pleasant Tap—Brave And True, Fappiano
Breeder: Paul Mellon (Va.)
Owner: Randolph D. Rouse
Trainer: Randolph D. Rouse
Rider: Carl Rafter
Wins: Fairfax Hunt Point-to-Point (Va.) (open timber), Virginia Fall Races (The National Sporting Library Chronicle Cup timber stakes)

FLY PAST, Dk. b./br. g., 2003, Crowd Pleaser—Lofty Endeavor, Great Above
Breeder: Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: Jonathan Sheppard, *Move Up Stables
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: James Slater, *Carl Rafter
Wins: Block House Races (N.C.) (maiden claiming hurdle), *International Gold Cup (Va.) (optional allowance/ claiming hurdle)

FOOTLIGHTS, B. m., 2000, Pleasant Tap—Magnificent Baby, Northern Baby
Breeder: Al & Joyce Meek (Ky.)
Owner: Arcadia Stable
Trainer: Roger Horgan
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Saratoga (N.Y.) (optional allowance/claiming hurdle), Saratoga (N.Y.) (The New York Turf Writers Cup Grade I hurdle stakes)

GATHER NO MOSS
, Gr./Ro. g., 2001, Awad—Caro Landing, Caro
Breeder: Ryehill Farm (Md.)
Owner: Manown Kisor Jr.
Trainer: Michael Berryman
Rider: Rylee Zimmerman
Wins: Foxfield Fall Races (Va.) (conditioned claiming hurdle)

GENGHIS, B. g., 2001, Brogan—Melantha, Vast Empire
Breeder: Sara E. Collette (Va.)
Owner: Sara E. Collette
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Woods Winants
Wins: Thornton Hill Hounds Point-to-Point (Va.) (foxhunters timber)

GHOST VALLEY, Gr./Ro. g., 1999, Valley Crossing—Golden Madam, Shelter Half
Breeder: Bonita Farm & Joseph Cornacchia (Md.)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Middleburg Spring Races (Va.) (open timber)

GLIDING, B. g., 2000, Lord Ballina—Purring, Gold Carat
Breeder: J.N. Wallace (New Zealand)
Owner: Brigadoon Stable
Trainer: Doug Fout
Rider: Jeff Murphy, *Matthew McCarron
Wins: Middleburg Spring Races (Va.) (The Temple Gwathmey Grade II novice hurdle stakes), *Far Hills Races (N.J.) (The Foxbrook Supreme Grade I Sport of Kings novice hurdle stakes)

GOOD NIGHT SHIRT, Ch. g., 2001, Concern—Hot Story, Two Punch
Breeder: Dr. & Mrs. Thomas Bowman (Md.)
Owner: Harold A. Via Jr.
Trainer: Jack Fisher
Rider: William Dowling
Wins: Iroquois Steeplechase (Tenn.) (The Iroquois Grade I hurdle stakes), Belmont Park (N.Y.)  (The Lonesome Glory Grade I hurdle stakes), Colonial Cup (S.C.) (The Colonial Cup Grade I hurdle stakes)

GREAT GUSTO
, B. g., 2003, Gulch—Kris Is It, Kris S.
Breeder: T.F. Van Meter II & J.R. McDonald (Ky.)
Owner: Clorevia Farm
Trainer: Edward Graham
Rider: Jody Petty
Wins: Colonial Downs (Va.) (maiden hurdle)

GRYFFINDOR, Dk. b./br. g., 2000, Peaks And Valleys—A Sunny Society, Son Ange
Breeder: Richard K. Sinkler (N.Y.)
Owner: Dapple Stable
Trainer: Thomas Voss
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Aiken Fall Meet (S.C.) (The Southern Bank And Trust Holiday Cup allowance hurdle)

HARRY’S FIREBOLT, Ch. g., 2001, Sandpit—Miss Tern Around, Arctic Tern
Breeder: John Charles Hancock (Ohio)
Owner: Russell Looney
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Wins: Foxfield Fall Races (Va.) (maiden hurdle)

HEROS AMONG US, Ch. g., 2001, Saint Ballado—Lady Ling, Egg Toss
Breeder: Marvin Little, James Iselin & Ron McKee (Ky.)
Owner: Crestview Farm
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Carl Rafter
Wins: Willowdale Steeplechase (Pa.) (maiden claiming hurdle)

HEY DOCTOR, Ch. g., 2003, Regal Classic—Petra, Northern Baby
Breeder: Mrs. Mark Hardin (Va.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Christopher Read
Wins: Fairfax Hunt Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle, div. 2)

HIP HOP, B. g., 2001, Count The Time—Prominent Dancer, Moscow Ballet
Breeder: Castle Rock Stud Inc. & James A. Hampton (Ky.)
Owner: John K. Griggs
Trainer: John K. Griggs
Rider: Robert Walsh, *Chip Miller
Wins: Hillsboro Hounds Point-to-Pont (Tenn.) (open hurdle), *Atlanta Steeplechase (Ga.) (The Irongate Capital allowance hurdle), *Queens Cup Steeplechase (NC) (The Queen’s Cup allowance hurdle)

HOT SPRINGS, Gr./Ro. g., 2001, Wekiva Springs—Hard Evidence, Alledged
Breeder: Dolphus C. Morrison (Ky.)
Owner: Irvin S. Naylor
Trainer: Desmond Fogarty
Rider: Desmond Fogarty, *William Dowling
Wins: Winterthur Races (Del.) (amateur highweight timber), *Morven Park Steeplechase (Va.) (allowance timber)

HOTSPUR, Ch. g., 1997, Pine Bluff—Black Foot Beauty, Devil’s Bag
Breeder: Graham J. Beck (Ky.)
Owner: Colvin Ryan
Trainer: Julie Gomena
Rider: Colvin Ryan
Wins: Morven Park Steeplechase (Va.) (amateur highweight timber)

HUMDINGER, B. g., 2003, Broad Brush—Indy Pick, A.P. Indy
Breeder: Phipps Stable (Ky.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Christopher Read, *Jeff Murphy
Wins: Fairfax Hunt Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle, div. 1), Foxfield Spring Races (Va.) (maiden hurdle), *Thornton Hill Hounds Point-to-Point (Va.) (open hurdle)

I’M TELLING
, Dk. b./br. g., 2001, Linkage—Don’t Tell Ma, Ga Hai
Breeder: Bay Cockburn (Md.)
Owner: Bay Cockburn
Trainer: Bay Cockburn
Rider: Woods Winants
Wins: Orange County Hunt Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle)

ADVERTISEMENT

ICE BULLET, Ch. g., 1993, Mi Selecto—Cool Baby, Northern Baby
Breeder: Frank Stronach (Canada)
Owner: Stone Valley Farm
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Anne Hambleton
Wins: Genesee Valley Hunt Races (N.Y.) (novice timber)

IMAGINA, B. m., 2002, Great Regent—Lujuriosa, Lord Florey
Breeder: Haras Santa Marta (Chile)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Jody Petty
Wins: Carolina Cup Races (S.C.) (Sport of Queens filly & mare maiden hurdle), Fair Hill Spring Races (Md.) (The Valentine Memorial Sport of Queens filly & mare hurdle stakes), Far Hills Races (N.J.) (The Peapack Grade III Sport of Queens filly & mare hurdle stakes)

IN PURSUIT OF LOVE
, Dk. b./br. g., 2001, Northern Baby—Chasing John, John Alden
Breeder: Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: Mrs. Jack M. Bass Jr.
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Carl Rafter
Wins: Montpelier Hunt Races (Va.) (allowance hurdle)

INCA COLONY, Dk. b./br. g., 1995, Pleasant Colony—Inca Rose, Lyphard
Breeder: R.S. Evans (Ky.)
Owner: Vicki Fuller
Trainer: Donald Yovanovich
Rider: Molly Forlano
Wins: Blue Ridge-Rappahannock Hunts Point-to-Point (Va.) (lady rider timber), Old Dominion Hounds Point-to-Point (Va.) (lady rider timber)

INCASEYOURAMINER
, B. g., 2001, In Case—Ran Chars Miner, Western Miner
Breeder: Charles Frocker (Md.)
Owner: Benjamin C. Swope
Trainer: Benjamin C. Swope
Rider: Benjamin C. Swope
Wins: Howard County-Iron Bridge Races (Md.) (novice timber), Green Spring Valley Point-to-Point (Md.) (limited amateur rider timber), Potomac Hunt Races (Md.) (novice timber)

INCOMPLETE, B. g., 2001, Press Card—Sioux Lady, Poker
Breeder: Hugo Procopio (Md.)
Owner: Robert A. Kinsley
Trainer: Ann Stewart
Rider: Blake Curry, *Darren Nagle
Wins: Grand National Steeplechase (Md.) (amateur highweight timber), *Elkridge-Harford Hunt Point-to-Point (Md.) (novice timber, div. 2)

IRISH EMBASSY, B. g., 2001, Tamayaz—North Of Hope, Moment Of Hope
Breeder: Daniel Michael Smithwick Sr. (Md.)
Owner: L’Escargot
Trainer: Alexandra White
Rider: Chip Miller
Wins: Middleburg Spring Races (Va.) (The Paul R. Fout Sport of Kings maiden hurdle)

IRISH PRINCE, B. g., 1999, Prince Of Praise—Jane Irish, Take Your Partner
Breeder: B.G. Keil (New Zealand)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Paddy Young, *Jody Petty
Wins: Piedmont Fox Hounds Point-to-Point (Va.) (maiden timber), *Carolina Cup Races (S.C.) (allowance timber), *Iroquois Steeplechase (Tenn.) (The Mason Houghland Memorial timber stakes), *Shawan Downs (Md.) (The Ski Roundtop Trophy timber stakes), *Far Hills Races (N.J.) (The New Jersey Hunt Cup timber stakes)

J. ALFRED PRUFROCK, Ch. g., 2000, Acceptable—Fashion Ridge, Cox’s Ridge
Breeder: Metiva Farms LLC (Ky.)
Owner: Conrad Somers
Trainer: Conrad Somers
Rider: Conrad Somers
Wins: My Lady’s Manor (Md.) (amateur highweight timber), Mr. Stewart’s Cheshire Foxhounds Point-to-Point (Pa.) (heavyweight timber), Brandywine Hills Point-to-Point (Pa.) (heavyweight timber)

JIMMIE ECHO, Ch. g., 2003, Eastern Echo—Fractious, Compliance
Breeder: Malcolm Commer Jr. (Pa.)
Owner: Debra E. Kachel
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Morven Park Steeplechase (Va.) (conditioned claiming hurdle)

JOHN LAW, B. g., 2001, Deputed Testamony—Eager Jean, Jean-Pierre
Breeder: Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: Mrs. Jack M. Bass Jr.
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Philadelphia Park (Pa.) (Flatterer PA-Bred hurdle handicap)

JUNOOD, Gr./Ro. g., 2003, Cozzene—Melody Queen, Merdon Melody
Breeder: Nellie Cox (Ky.)
Owner: Mary Louise LeVeen
Trainer: Dave Washer
Rider: Carl Rafter
Wins: Steeplechase At Oak Ridge (Va.) (starter maiden hurdle)

JUST A PRINCE, Dk. b./br. g., 2000, Carolingian—Dynataine, Centaine
Breeder: Mrs. S.M. Harty (New Zealand)
Owner: Indian Run Farm
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Diana Gillam
Wins: Old Dominion Hounds Point-to-Point (Va.) (amateur/novice hurdle)

KING HOSS, Ch. g., 2002, El Prado—Belle’s Appeal, Valid Appeal
Breeder: Adena Springs (Ky.)
Owner: The Fields Stable
Trainer: Thomas Voss
Rider: Chip Miller
Wins: Shawan Downs (Md.) (maiden hurdle)

KING MAXIMUS
, B. g., 2001, King Of Kings—Excedent, Exceller
Breeder: Ward D. Stiff & George Strawbridge (Ky.)
Owner: Hudson River Farms
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: James Slater
Wins: Aiken Fall Meet (S.C.) (maiden claiming hurdle)

LAIR, B. m., 2002, Lion Cavern—Lostris, El Gran Senor
Breeder: Mary Voss (Md.)
Owner: Mrs. Thomas H. Voss
Trainer: Thomas Voss
Rider: Xavier Aizpuru, *James Slater
Wins: Shawan Downs (Md.) (maiden filly & mare hurdle), *Steeplechase At Callaway (Ga.) (The Crown Royal Grade III Sport of Queens filly & mare hurdle stakes)

LATINO, B. g., 1999, Laubali—Tiabaya, Tan Pronto
Breeder: Haras Rancho Fatima (Peru)
Owner: Mrs. Henry F. Stern
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Aiken Steeplechase (S.C.) (The Budweiser Cup allowance hurdle)

LEGEND’S SILVER, Dk. b./br. g., 2001, Capote—Silver Wire, Distinctive Pro
Breeder: George Strawbridge Jr. (Pa.)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Foxfield Spring Races (Va.) (maiden claiming  hurdle)

LETTER PERFECT, Ch. g., 2003, A.P. Indy—Myhrr, Mr. Prospector
Breeder: Jayeff B Stables (Ky.)
Owner: EMO Stables
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Wins: Morven Park Steeplechase (Va.) (maiden hurdle)

LOOKING BEST, Dk. b./br. g., 2002, Best Of Luck—Rum Punch, Two Punch
Breeder: Mrs. Richard C. duPont (Md.)
Owner: Kingfisher Farm
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Fair Hill Spring Races (Md.) (open claiming hurdle)

LOVE PALACE, B. g., 2002, King’s Best—Vijaya, Lear Fan
Breeder: Horse Breeding Company (Ireland)
Owner: Jubilee Stable
Trainer: Dabney Thompson
Rider: Robert Walsh
Wins: Hillsboro Hounds Point-to-Pont (Tenn.) (maiden hurdle, div. 1)

LUONGO, Dk. b./br. g., 2001, Foligno—Romanissimo, Double Zeus
Breeder: Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: Lucy M. Lindsay
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: James Slater
Wins: Willowdale Steeplechase (Pa.) (amateur highweight hurdle)

LUVYOUDAD, B. g., 2000, Labeeb—Lady Ivor, Sir Ivor
Breeder: Dr. & Mrs. Cornelius A. Link (Ky.)
Owner: James Radcliffe
Trainer: Megan Wicks
Rider: Paul Madden
Wins: Thornton Hill Hounds Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle, div. 2)

MAJOR FRANK, B. g., 1999, Danzig—Martessa, Solarstern
Breeder: Hill ’N Dale Farm (Ky.)
Owner: Emery J. Taylor
Trainer: Richard Valentine
Rider: Calvin McCormack
Wins: Thornton Hill Hounds Point-to-Point (Va.) (maiden timber)

MAKE YOUR OWN, B. g., 1998, Turkoman—Better To Be Lucky, Roberto
Breeder: Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: Laurence F. Oster
Trainer: Charles C. Fenwick Jr.
Rider: Charles C. Fenwick Jr.
Wins: Green Spring Valley Point-to-Point (Md.) (heavyweight timber)

MALLORY’S SURPRIZE, B. m., 2000, Prized—Blessedness, Exclusive Era
Breeder: Gary Biddle (Ky.)
Owner: Goneaway Farm
Trainer: Dabney Thompson
Rider: Adam Hellers
Wins: Hillsboro Hounds Point-to-Pont (Tenn.) (maiden hurdle, div. 2)

MARINO FELIZ
, Ch. g., 1998, Onward—Feliz, Riverhill
Breeder: Haras Dadinco (Chile)
Owner: Magalen O. Bryant
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Woods Winants, *Diana Gillam
Wins: Middleburg Hunt Point-to-Point (Va.) (amateur/ novice hurdle), Bull Run Hunt Point-to-Point (Va.) (amateur/novice hurdle), *Blue Ridge Fall Races (Va.) (open hurdle)

MCDYNAMO
, B. g., 1997, Dynaformer—Rondonia, Monteverdi
Breeder: Richard & Nathan Fox & Richard Kaster (Ky.)
Owner: Michael J. Moran
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Jody Petty
Wins: Far Hills Races (N.J.) (The Grand National Grade I hurdle stakes)

MECKLENBURG
, B. g., 2004, Mecke—Northwest Key, Northrop
Breeder: Anne Haynes (Va.)
Owner: Anne O. Haynes
Trainer: Bruce Haynes
Rider: Will Haynes
Wins: Steeplechase At Oak Ridge (Va.) (maiden hurdle)

MELTING, Gr./Ro. g., 1993, Waquoit—Chafing Dish, Sauce Boat
Breeder: William L. Pape & Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: George Hundt Jr.
Trainer: George Hundt Jr.
Rider: George Hundt Jr.
Wins: Mr. Stewart’s Cheshire Foxhounds Point-to-Point (Pa.) (owner-rider foxhunter timber)

MESSOMANIA, Dk. b./br. g., 1999, Mesopotamia—Flyelphe, Lypheor
Breeder: Seymour Cohn (N.Y.)
Owner: Rod Cameron
Trainer: Rod Cameron
Rider: Rod Cameron
Wins: My Lady’s Manor (Md.) (heavyweight foxhunter timber)

MICHELE MARIESCHI, B. g., 1997, Alzao—Escape Path, Wolver Hollow
Breeder: Hugo Merry & Michel Stanley (Great Britain)
Owner: Anna Stable
Trainer: Richard Valentine
Rider: George Hundt Jr.
Wins: Willowdale Steeplechase (Pa.) (amateur highweight timber)

MILES AHEAD, B. g., 1997, Unaccounted For—Joy Valentine, Shadeed
Breeder: Derry Meeting Farm & Ashwell Stables (Pa.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Christopher Read
Wins: Piedmont Fox Hounds Point-to-Point (Va.) (open timber), Genesee Valley Hunt Races (N.Y.) (The Genesee Valley Hunt Cup timber stakes)

MIXED UP, B. g., 1999, Carnivalay—Oh Nonsense, Oh Say
Breeder: William L. Pape & Jonathan Sheppard (Pa.)
Owner: William L. Pape
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Kenneland (Ky.) (The Royal Chase Grade I hurdle handicap), Saratoga (N.Y.) (The A.P. Smithwick Memorial Grade II hurdle stakes)

MON VILLEZ
, Ch. g., 1999, Villez—Europa, Legend Of France
Breeder: SARL Classic Breeding & Ste D’Elevage Des Chartreux (France)
Owner: Calvin Houghland
Trainer: F. Bruce Miller
Rider: Carl Rafter
Wins: Montpelier Hunt Races (Va.) (The Noel Laing hurdle stakes)

MONEYTRAIN, B. g., 1999, Platini—Miss Esther, Alkalde
Breeder: R. Kuhne u.a. (Germany)
Owner: Hudson River Farms
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Colonial Downs (Va.) (The David L. “Zeke” Ferguson Memorial Grade III hurdle stakes)

MORE FASCINATION, B. g., 2003, Dynaformer—Desiray, Deputy Minister
Breeder: Mr. & Mrs. J.S. Moss (Ky.)
Owner: Silverton Hill LLC
Trainer: Leslie Young
Rider: Paddy Young
Wins: Saratoga Open House (N.Y.) (Sport of Kings maiden hurdle, div. 2)

MOTEL AFFAIR
, Dk. b./br. g., 2000, Colonial Affair—Motel Queen, Bates Motel
Breeder: Larry Bowen (Ky.)
Owner: Blackwood Stables
Trainer: Thomas Voss
Rider: Jake Chalfin, *Chip Miller
Wins: Montpelier Hunt Races (Va.) (conditioned claiming hurdle), *Colonial Cup (S.C.) (The Hobkirk Hill Sweepstakes starter allowance hurdle)

MOVE WEST, B. g., 2001, Gone West—Ristna, Kris S
Breeder: George Strawbridge Jr. (Pa.)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Winterthur Races (Del.) (maiden timber), Plumstead Farm Races (Pa.) (novice timber, div. 2)

MR BOMBASTIC
, Dk. b./br. g., 1999, Winged Love—Moon Affair, Quadratic
Breeder: M. Hollwarth (Germany)
Owner: Harold A. Via Jr.
Trainer: Jack Fisher
Rider: Tara Elmore
Wins: Elkridge-Harford Hunt Point-to-Point (Md.) (lady rider timber)

MR LIBERATOR, Ch. g., 2000, Awad—Little Snow Bird, Northern Baby
Breeder: Sidney Watters Jr. (Md.)
Owner: Anna Stable
Trainer: William Meister
Rider: William Meister
Wins: My Lady’s Manor (Md.) (amateur maiden timber)

MR. ROKEBY, Ch. g., 1996, Thunder Puddles—Ciao Ciao, List
Breeder: Chris Brennan (N.Y.)
Owner: Casey J. Randall
Trainer: Casey J. Randall
Rider: Blake Curry
Wins: Howard County-Iron Bridge Races (Md.) (open timber)

N J DEVIL, Ch. g., 1999, Pappa Riccio—Rosalind K., Chas Conerly
Breeder: Barbara Ulrichsen (N.J.)
Owner: Irvin S. Naylor
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Marlborough Hunt Races (Md.) (novice timber)

NEVER FEAR, B. g., 2003, Storm Broker—China Blue, Gentleman Gene
Breeder: Thornmar Farm (Md.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Matthew McCarron
Wins: Marlborough Hunt Races (Md.) (maiden hurdle)

NO PLEASING, Dk. b./br. m., 2002, Crowd Pleaser—No Dubbs, Bandwagon
Breeder: Redmond C.S. Finney (Md.)
Owner: Landslide Farm
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Matthew McCarron
Wins: Queens Cup Steeplechase (NC) (Sport of Queens filly & mare allowance hurdle)

NOBLE BOB, Dk. b./br. g., 2001, Lord Avie—Scythia, Believe The Queen
Breeder: Circa Farms (Md.)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Winterthur Races (Del.) (open timber)

NOBLEST, Dk. b./br. g., 1999, Deputy Minister—Plenty Of Grace, Roberto
Breeder: Phillips Racing Partnership (Ky.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Christopher Read
Wins: Iroquois Steeplechase (Tenn.) (The Bright Hour amateur highweight hurdle), Genesee Valley Hunt Races (N.Y.) (maiden timber)

NORTHERN THINKING
, Dk. b./br. g., 1996, Northern Baby—Think Double, Al Nasr
Breeder: Acorn Hill Farm Inc. (Md.)
Owner: Acorn Hill Farm
Trainer: Jack Fisher
Rider: Paddy Young, *Blake Curry
Wins: Marlborough Hunt Races (Md.) (open timber), *Willowdale Steeplechase (Pa.) (amateur steeplechase)

OLD FELLOW, Ch. g., 2001, Luhuk—Oda, Southern Halo
Breeder: La Quebrada (Argentina)
Owner: Colvin Ryan
Trainer: Mairead Carr
Rider: Colvin Ryan
Wins: Virginia Fall Races (maiden claiming hurdle)

ONE SEA
, B. g., 2000, Sea Hero—Early Maud, Groovy
Breeder: Estate of Walter M. Jeffords Jr. (Ky.)
Owner: Randolph D. Rouse
Trainer: Randolph D. Rouse
Rider: Russell Haynes
Wins: Steeplechase At Oak Ridge (Va.) (allowance hurdle)

ORCHID PRINCESS, B. m., 1998, Demeloot Demashoot—Island Orchid, Aggravatin’
Breeder: Adena Springs (Fla.)
Owner: Linda B. Klein
Trainer: Linda B. Klein
Rider: Bernard Dalton
Wins: Iroquois Steeplechase (Tenn.) (The Margaret Currey Henley Sport of Queens filly & mare hurdle)

ORISON, Ch. g., 2002, Pulpit—Sazarac Jazz, Dixieland Band
Breeder: Jayeff B Stables (Ky.)
Owner: EMO Stables
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Wins: Carolina Cup Races (S.C.) (The Carolina Cup Grade II novice hurdle stakes)

ORLIK, Gr./Ro. h., 2001, Cozzene—Imagination, Kris S.
Breeder: Haras Santa Maria de Araras (Fla.)
Owner: Charles Engle
Trainer: Mairead Carr
Rider: Colvin Ryan
Wins: Old Dominion Hounds Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle)

ORPINGTON
, B. g., 2001, Cozzene—Tina Fleet, Afleet
Breeder: Lambholm (Fla.)
Owner: Mrs. S.K. Johnston Jr.
Trainer: Jack Fisher
Rider: Robert Walsh
Wins: International Gold Cup (Va.) (maiden claiming hurdle)

ORSAY, B. g., 2001, Lycius—Second Bloom, Deputy Minister
Breeder: Haras Santa Maria de Araras (Fla.)
Owner: Armata Stables
Trainer: Thomas Voss
Rider: Cyril Murphy
Wins: Virginia Gold Cup (allowance hurdle)

PARADISE’S BOSS
, B. g., 2000, Thats Our Buck—Paradise Land, Paradise Bay
Breeder: Juan A. Escobar (Fla.)
Owner: Mrs. Henry F. Stern
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Aiken Steeplechase (S.C.) (The Southern Bank & Trust Imperial Cup hurdle stakes), Iroquois Steeplechase (Tenn.) (The Marcellus Frost Grade III hurdle stakes)

PARTY AIRS, B. g., 1999, Geri—Elegant Champagne, Alleged
Breeder: Mrs. Lewis C. Ledyard (Pa.)
Owner: Kenneth L. Ramsey
Trainer: Thomas Voss
Rider: Chip Miller
Wins: Far Hills Races (N.J.) (The Appleton Grade III hurdle handicap stakes)

PATRIOT’S PATH
, Dk. b./br. g., 2000, Carnivalay—Rode To Nowhere, Salutely
Breeder: Jeremy Gillam (Md.)
Owner: Irvin S. Naylor
Trainer: Bruce Haynes
Rider: Will Haynes
Wins: Hillsboro Hounds Point-to-Pont (Tenn.) (timber)

PIZARRO, B. g., 2002, Dynaformer—Inca Empress, Sovereign Dancer
Breeder: Mike Pietrangelo (Ky.)
Owner: Magalen O. Bryant
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Nick Carter
Wins: Bull Run Hunt Point-to-Point (Va.) (open hurdle)

PLANETS ALIGNED
, Ch. g., 2001, Gold Fever—Flying Minister, Deputy Minster
Breeder: Fox Ridge Farm Inc. (Ky.)
Owner: Fox Ridge Farm
Trainer: Thomas Voss
Rider: Chip Miller
Wins: Iroquois Steeplechase (Tenn.) (The George Sloan & John Sloan Sr. Sport of Kings maiden hurdle), Saratoga (N.Y.) (The Michael G. Walsh novice hurdle stakes), Steeplechase At Callaway (Ga.) (The AFLAC U.S. Championship Supreme Grade I Sport of Kings novice hurdle stakes)

PLEASANT PICK, Dk. b./br. g., 1999, Piccolino—Copper Colony, Pleasant Colony
Breeder: Stella Thayer (Fla.)
Owner: High Hope Stables LLC
Trainer: Arch Kingsley Jr.
Rider: Colvin Ryan
Wins: Block House Races (N.C.) (conditioned claiming hurdle)

PLEASE RUN, Dk. b./br. g., 1997, Roy—Say Please, Valid Appeal
Breeder: Mr. & Mrs. Charles W. McNeely II (Va.)
Owner: Rieptin Stable
Trainer: J.B. Secor
Rider: Chelsea Secor
Wins: Maryland Junior Hunt Club (junior timber)

POSTNUPTIAL, Dk. b./br. g., 2001, Alydeed—Lover’s Quest, Tridessus
Breeder: William P. Sorren (Fla.)
Owner: Lauren & Rene Woolcoot
Trainer: Mairead Carr
Rider: Carl Rafter
Wins: Orange County Hunt Point-to-Point (Va.) (open hurdle)

PRAISE THE PRINCE
, Dk. b./br. g., 1995, Prince Of Praise—Dynataine, Centaine
Breeder: Thoroughbred Investments Ltd. (New Zealand)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Foxfield Spring Races (Va.) (maiden timber), Plumstead Farm Races (Pa.) (open timber)

PREP SCHOOL, B. g., 2001, Polish Numbers—Soft Spot, Sunshine Forever
Breeder: William M. Backer (Md.)
Owner: Timber Bay Farm
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: James Slater
Wins: High Hope Steeplechase (Ky.) (The Coca-Cola Sport Of Kings maiden hurdle)

PRIVATE ATTACK, Dk. b./br. g., 1999, Private Interview–Ruby Sunset, Red Attack
Breeder: Colonial Farms (N.J.)
Owner: Sportsmans Hall
Trainer: Alicia Murphy
Rider: William Santoro
Wins: Potomac Hunt Races (Md.) (open timber)

ADVERTISEMENT

PROFESSOR MAXWELL, B. g., 1999, Buckhar—Pas de Basque, Bounding Basque
Breeder: Janet Elliot (Pa.)
Owner: Lucy Stable
Trainer: Richard Valentine
Rider: George Hundt Jr.
Wins: Pennsylvania Hunt Cup (amateur highweight timber)

PUKKA, Dk. b./br. g., 1997, Bin Ajwaad—Keisan, Three Legs
Breeder: Mrs. J.P. Scott (New Zealand)
Owner: Eldon Farm Racing Stable
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Wins: Carolina Cup Races (S.C.) (The Camden Plate Sport of Kings maiden hurdle)

RADIO FLYER, Dk. b./br. g., 2001, High Roller—Executive Seat, Executive Perk
Breeder: Noelle Canheady (Ireland)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Stewart Strawbridge, *Jody Petty, †Paddy Young
Wins: Brandywine Hills Point-to-Point (Pa.) (novice timber), *Willowdale Steeplechase (Pa.) (maiden timber), †Plumstead Farm Races (Pa.) (novice timber, div. 1)

RAINIERO, B. g., 2002, African Dancer—Ultramar, El Morgon
Breeder: Haras Dadinco (Chile)
Owner: Augustin Stables
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Jody Petty
Wins: Philadelphia Park (Pa.) (Sport of Kings maiden hurdle)

RAVENS ROCK, Gr./Ro. g., 1999, Waquoit—Raw Sugar, Judger
Breeder: James B. Steele Jr. (Md.)
Owner: Holbrook Hollow Farm
Trainer: Paul Rowland
Rider: Paddy Young
Wins: Plumstead Farm Races (Pa.) (heavyweight timber)
Virginia Fall Races (maiden timber)

RED LETTER DAY, B. g., 2003, Red Ransom—Western Wind, Gone West
Breeder: John A. Chandler (Ky.)
Owner: Gregory D. Hawkins
Trainer: Janet Elliot
Rider: Bernard Dalton
Wins: Queens Cup Steeplechase (NC) (The Brigadoon Sport of Kings maiden hurdle)

REFLECTOR, Ch. g., 2000, Miswaki—Saleela, Nureyev
Breeder: Shadwell Farm Inc. (Ky.)
Owner: John Halley
Trainer: Bruce Haynes
Rider: Will Haynes
Wins: Hillsboro Hounds Point-to-Pont (Tenn.) (maiden hurdle, div. 3)

RIDDLE, Dk. b./br. g., 2001, Wagon Limit—Clarify, Eastern Echo
Breeder: J.V. Shields Jr. (Ky.)
Owner: High Hope Stables LLC
Trainer: Arch Kingsley Jr.
Rider: Jody Petty
Wins: Little Everglades Steeplechase (Fla.) (The Founders’ Cup hurdle stakes)

RIGHT ABOUT NOW, Gr./Ro. g., 1996, Heroicity—Tattersfield, Sound Reason
Breeder: M.R. Blackie (New Zealand)
Owner: Lindsay D. Dryden Jr.
Trainer: Ann Stewart
Rider: Dyson Dryden
Wins: Brandywine Hills Point-to-Point (Pa.) (owner-rider foxhunter timber)

RIVER BED, Dk. b./br. g., 1997, Gulch—Lake Placid, Royal Academy
Breeder: Guy B. Snowden (Ky.)
Owner: Move Up Stable
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Carl Rafter
Wins: Little Everglades Steeplechase (Fla.) (optional allowance/claiming hurdle), Block House Races (N.C.) (The Carolina First Block House allowance hurdle), Virginia Gold Cup (starter allowance hurdle), Radnor Hunt Races (Pa.) (The Mary E. Carrier Sport of Kings claiming hurdle)

ROANOKE HILL, Dk. b./br. g., 1996, Roanoke—Celeste Noelle, Temperence Hill
Breeder: Serendipity Farm (Ky.)
Owner: Richard L. Horner
Trainer: Richard L. Horner
Rider: Tara Elmore
Wins: Plumstead Farm Races (Pa.) (lady rider timber)

ROSEMONT RUNNER, B. g., 2000, Tom Cobbley—Four Dancing Hoovs, Quadratic
Breeder: John Schultheis (Va.)
Owner: W. Gary Baker
Trainer: Mrs. D.M. Smithwick
Rider: Mark Nicolls
Wins: Potomac Hunt Races (Md.) (maiden hurdle)

ROYAL’S QUEST
, Gr./Ro. g., 1996, Norquestor—Kattebuck, Spend A Buck
Breeder: Stephen E. Quick & Christopher J. Feifarek (Md.)
Owner: Mrs. William D. Class Jr.
Trainer: William Meister
Rider: William Meister
Wins: Brandywine Hills Point-to-Point (Pa.) (open timber)

RUM SQUALL
, Dk. b./br. g., 2003, Anees—Weekend Squall, Summer Squall
Breeder: John E. & Barbara R. Smicklas (Ky.)
Owner: Arcadia Stable
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Queens Cup Steeplechase (NC) (maiden claiming hurdle), Radnor Hunt Races (Pa.) (The Morris H. Dixon allowance hurdle), Saratoga (N.Y.) (The Jonathan Kiser novice hurdle stakes)

RUSSIA, B. g., 2000, Kingmambo—Seattle Way, Seattle Slew
Breeder: George Strawbridge Jr. (Pa.)
Owner: Mrs. S.K. Johnston Jr.
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Carl Rafter
Wins: Stoneybrook Steeplechase (N.C.) (maiden claiming hurdle)

SAITENSOHN, Dk. b./br. g., 1998, Monsun—Saite, Marduk II
Breeder: Gestut Wittekindshof (Germany)
Owner: Mrs. John H. O’Keeffe
Trainer: A.P. Smithwick Jr.
Rider: A.P. Smithwick Jr.
Wins: Blue Ridge-Rappahannock Hunts Point-to-Point (Va.) (novice timber)

SALMO, Ch. g., 1996, Northern Baby—Melantha, Vast Empire
Breeder: Sara E. Collette (Va.)
Owner: Irvin S. Naylor
Trainer: Jack Fisher
Rider: Chip Miller
Wins: Virginia Gold Cup (The Virginia Gold Cup timber stakes)

SCOOT SCOOTER, Dk. b./br. g., 1999, Aaron’s Gold—Wilhelmina Lee, Barrera
Breeder: Leslie P. Long (Md.)
Owner: Robert Long
Trainer: Leslie Long
Rider: Robert Long
Wins: Howard County-Iron Bridge Races (Md.) (owner-rider timber)

SCOTT’S GOLD
, Dk. b./br. g., 1999, Silver Buck—Proud Is, Gold Meidian
Breeder: Phyllis Dudley (Fla.)
Owner: Annette M. Eubanks
Trainer: Annette M. Eubanks
Rider: Darren Nagle
Wins: Marlborough Hunt Races (Md.) (maiden hurdle)

SEAFARING MAN, Dk. b./br. g., 1999, Sea Hero—Jolly Ginny, Broad Brush
Breeder: Nydrie Stud (Va.)
Owner: Hudson River Farms
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Atlanta Steeplechase (Ga.) (The Georgia Cup Grade II hurdle stakes)

SECOND APPROVAL, Gr./Ro. g., 2002, Lasting Approval—Pink Classic, Sky Classic
Breeder: Diane Perkins (Ky.)
Owner: Brianne Slater
Trainer: Brianne Slater
Rider: James Slater
Wins: Colonial Downs (Va.) (maiden hurdle)

SEEYOUATTHEEVENT
, B. g., 2001, Event Of The Year—Return Flight, Generous
Breeder: David H. Wade (Md.)
Owner: Arthur W. Arundel
Trainer: Jack Fisher
Rider: William Dowling, *Robert Walsh
Wins: Radnor Hunt Races (Pa.) (The Radnor Hunt Cup timber stakes), *International Gold Cup (Va.) (The International Gold Cup timber stakes)

SHARP FACE
, Dk. b./br. g., 1996, Trempolino—Spectacular Face, Spectacular Bid
Breeder: Fares Farm Inc. (Ky.)
Owner: Kingfisher Farm
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Queens Cup Steeplechase (NC) (allowance
timber)

SHERIFF DILLON, Dk. b./br. g., 2001, Swear By Dixie–Carson Kitty, Carson City
Breeder: Donald G. McClinton (Md.)
Owner: Keystone Thoroughbreds
Trainer: Todd McKenna
Rider: Paddy Young
Wins: Fair Hill Spring Races (Md.) (maiden hurdle)

SHINING JACK, Ch. g., 1998, Old Vic—Always Shining, Tug Of War
Breeder: Mrs. J.S. Chugg (Great Britain)
Owner: Eldon Farm Racing Stable
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Wins: Middleburg Spring Races (Va.) (maiden claiming hurdle)

SHINY EMBLEM, Dk. b./br. g., 2001, Our Emblem—Plenty Of Sunshine, Deputy Minister
Breeder: F. Eugene Dixon Jr. (Ky.)
Owner: Kingfisher Farm
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Virginia Gold Cup (maiden claiming hurdle)

SLATTERY, Dk. b./br. g., 2002, Personal Flag—Can’t Bluff Me, Pine Bluff
Breeder: John Dillon (Fla.)
Owner: Crestview Farm
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Jody Petty
Wins: Virginia Fall Races (optional allowance/claiming hurdle)

SLEW’S PEAK, Dk. b./br. m., 2002, Peaks And Valleys—Slew’s Honor, Seattle Slew
Breeder: Timber Bay Farm (Ky.)
Owner: Timber Bay Farm
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Atlanta Steeplechase (Ga.) (Sport of Queens filly & mare allowance hurdle), Colonial Cup (S.C.) (Sport of Queens filly & mare hurdle stakes)

SOCCA BEAT, Gr./Ro. g., 2001, Big Blue—Manay, Mocito Guapo
Breeder: Haras Santa Mariana (Chile)
Owner: EMO Stables
Trainer: Doug Fout
Rider: Matthew McCarron
Wins: Stoneybrook Steeplechase (N.C.) (maiden hurdle)

SOY DESATANUDOS, Ch. g., 1999, Algenib—Soy de Sutil, Farnesio
Breeder: Nelida Guillermina Valotta De Cardinali (Argentina)
Owner: Edward S. Bonnie
Trainer: Julie Gomena
Rider: Colvin Ryan
Wins: Foxfield Fall Races (Va.) (maiden claiming hurdle, div. 1)

STRAIGHT PATH, B. g., 1999, Marquetry—African Music, Stop The Music
Breeder: Highclere Inc. (Ky.)
Owner: Stewart Strawbridge
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Carl Rafter
Wins: High Hope Steeplechase (Ky.) (maiden timber)

SUAVE MAN, Dk. b./br. g., 1999, Suave Prospect—La Cenerentola, Perrault
Breeder: Farnsworth Farms (Fla.)
Owner: Robbie Keller
Trainer: Dale Proctor
Rider: Robbie Keller
Wins: Howard County-Iron Bridge Races (Md.) (NAPPA senior field masters chase timber)

SUITS AND TIES, B. g., 1998, Theatrical—Rouquette, Rousillon
Breeder: Hill ’N Dale Farm (Ky.)
Owner: Jane Gunnell
Trainer: Theodore Gregory
Rider: Michael Traurig
Wins: Aiken Steeplechase (S.C.) (maiden claiming hurdle, div. 2)

SUMMERSVILLE, B. g., 1998, Williamstown—Sudden Profit, At The Threshold
Breeder: Beclawat Stable (Canada)
Owner: Anne O. Haynes
Trainer: Bruce Haynes
Rider: Russell Haynes
Wins: Little Everglades Steeplechase (Fla.) (maiden claiming hurdle)

SUPER FAME
, Ch. g., 1999, Diesis—Popularity, Blushing Groom
Breeder: Juddmonte Farms Inc. (Ky.)
Owner: Mrs. S.K. Johnston Jr.
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Shawan Downs (Md.) (optional allowance/claiming hurdle)

SWAGGER STICK
, Gr./Ro. g., 2001, Cozzene—Regal State, Affirmed
Breeder: Clovelly Farms (Ky.)
Owner: Mrs. S.K. Johnston Jr.
Trainer: Jack Fisher
Rider: Xavier Aizpuru
Wins: Steeplechase At Callaway (Ga.) (The Suntrust Sport of Kings maiden hurdle)

SWIMMING RIVER, Dk. b./br. g., 2002, The Wicked North—My Last Gin, American Standard
Breeder: Long Lane Farm LLC (N.J.)
Owner: Long Lane Farm
Trainer: Paul Rowland
Rider: Paddy Young
Little Everglades Steeplechase (Fla.) (maiden hurdle)
Wins: Strawberry Hill Races (Va.) (The Strawberry Hill Classic allowance hurdle)

TACLOBAN, Dk. b./br. g., 2001, King Of Kings—La Turka, Turkoman
Breeder: Luis de Hechavarria (Fla.)
Owner: Rosbrian Farm
Trainer: Dawn Williams
Rider: Charles Fenwick III
Wins: Elkridge-Harford Hunt Point-to-Point (Md.) (novice timber, div. 1)

TAKIN INVENTORY, B. g., 2000, Indian Charlie—Malastride, Victory Stride
Breeder: Burleson–Thomas-Lakin-Kintz (Ky.)
Owner: Emily Fenwick
Trainer: Charles C. Fenwick Jr.
Rider: Emily Fenwick
Wins: My Lady’s Manor (Md.) (lightweight foxhunter timber)

TENACIOUS RHYTHM, B. g., 2002, Southern Rhythm—Fiesty Ballerina, Mr. Redoy
Breeder: Tanglewood Thoroughbred Trust & Mr. & Mrs. Timory Mark Ridall (Pa.)
Owner: Barracuda Stable
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Paddy Young
Wins: Foxfield Fall Races (Va.) (maiden claiming hurdle, div. 2)

THE BRUCE, B. g., 1997, Masterclass—Bobandons, Le Grand Seigneur
Breeder: G.R. Johnston (New Zealand)
Owner: Stewart Strawbridge
Trainer: Sanna Hendriks
Rider: Stewart Strawbridge
Wins: Mr. Stewart’s Cheshire Foxhounds Point-to-Point (Pa.) (open timber), Elkridge-Harford Hunt Point-to-Point (Md.) (open timber), Maryland Hunt Cup (The Maryland Hunt Cup amateur timber stakes)

THE COBBLERS SON, B. g., 2003, Waquoit—Tangawisi, Northern Baby
Breeder: Kinross Corp. (N.Y.)
Owner: Flying Horse & Anthony Daniele
Trainer: Jazz Napravnik
Rider: Jake Chalfin
Wins: Blue Ridge Fall Races (Va.) (maiden hurdle), Virginia Fall Races (maiden hurdle)

THEGOODDIEYOUNG, Dk. b./br. g., 1998, Lear Fan—Good Wishes, Lyphard’s Wish
Breeder: Estate of Walter M. Jeffords Jr. (Ky.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Christopher Read
Wins: Foxfield Spring Races (Va.) (amateur highweight hurdle)

THIS IS HOUSTON, B. g., 2002, El Prado—Seemslikearocket, Beau Genius
Breeder: Audley Farm Inc. (Va.)
Owner: Dale K. Thiel
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Robert Massey
Wins: Stoneybrook Steeplechase (N.C.) (maiden claiming hurdle)

THUNDERING HOME, Dk. b./br. g., 1998, Thunder Rumble—Princess Halo, Halo
Breeder: CBF Corporation (N.Y.)
Owner: Michele Durbin
Trainer: Joseph G. Davies
Rider: Blake Curry
Wins: Loudoun Hunt Point-to-Point (Va.) (novice timber)

TIMMY R, Ch. g., 2000, El Prado—Alina Gato, Cozzene
Breeder: Timothy J. Rooney (Md.)
Owner: Irvin S. Naylor
Trainer: Ricky Hendriks
Rider: Darren Nagle
Wins: Green Spring Valley Point-to-Point (Md.) (allowance/novice timber)

TOUGHKENAMON, Gr./Ro. g., 1999, Maria’s Mon—Azulejos, Buckfinder
Breeder: Bonita Farm & Kennard Warfield Jr. (Md.)
Owner: Armata Stables
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Carl Rafter
Wins: Willowdale Steeplechase (Pa.) (conditioned claiming hurdle)

TRIPLE DIP, B. g., 2003, Storm Broker—Triple Wrapped, Be My Native
Breeder: High Mountain Farm LLC (Md.)
Owner: Joseph W. Henderson III
Trainer: Jimmy Day
Rider: Liam McVicar
Wins: Farmington Keswick Hunts Point-to-Point (Va.) (maiden hurdle), Fairfax Hunt Point-to-Point (Va.) (open hurdle), Virginia Gold Cup (Sport of Kings maiden hurdle)

TRUSTED COMRAD, B. g., 2001, Anshan—Carpetbagger, Brush Aside
Breeder: Redmond Kelly (Ireland)
Owner: Move Up Stable
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Todd McKenna, *Carl Rafter
Wins: Elkridge-Harford Hunt Point-to-Point (Md.) (limited amateur rider timber), *Fair Hill Spring Races (Md.) (novice timber)

UDEMAN
, B. g., 1999, Green Dancer—Mistical Mirage, Miswaki
Breeder: Bruce Smart (Ky.)
Owner: Clorevia Farm
Trainer: F. Bruce Miller
Rider: Matthew McCarron
Wins: Strawberry Hill Races (Va.) (conditioned claiming hurdle)

UNDERBIDDER, B. g., 2001, Awad—Joli Princss, Lejoli
Breeder: Mitch Byrd & Mona Gardello (Md.)
Owner: Timber Bay Farm
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: James Slater
Wins: Steeplechase At Callaway (Ga.) (amateur highweight hurdle)

VALLEY’S PRIDE
, B. g., 2003, Valley Crossing—Campibrogan, Brogan
Breeder: Derry Meeting Farm (Pa.)
Owner: Kathryn Fitzpatrick
Trainer: Jonathan Sheppard
Rider: Danielle Hodsdon
Wins: Colonial Downs (Va.) (maiden claiming hurdle)

WATER HUNTER, Ch. g., 1997, Mukaddamah—Oasis, Valiyar
Breeder: Fieldspring Ltd. (Great Britain)
Owner: Dale K. Thiel
Trainer: Toby Edwards
Rider: Michael Traurig
Wins: Stoneybrook Steeplechase (N.C.) (The Sandhills Cup allowance hurdle)

WEE HIGHLAND STAR, Ch. m., 1998, Mokhieba—Path Of The Stars, Favorable Path
Breeder: Gail L. McGuire (N.Y.)
Owner: Gail L. McGuire
Trainer: Gail L. McGuire
Rider: Niall Saville
Wins: Blue Ridge Fall Races (Va.) (maiden timber)

WHEN THE SAINTS
, B. g., 2002, Saint Ballado–Outlasting, Seattle Slew
Breeder: Jon Kelly (Ky.)
Owner: Kinross Farm
Trainer: Neil Morris
Rider: Christopher Read
Wins: International Gold Cup (Va.) (Sport of Kings
maiden hurdle)

WHERE’S THE WIRE, B. g., 1996, Clever Champ—Wishful Moment, Timeless Moment
Breeder: Robert S. Siegel (Md.)
Owner: Sam Cockburn
Trainer: Bay Cockburn
Rider: Woods Winants
Wins: Bull Run Hunt Point-to-Point (Va.) (open timber)

WHY NOT BABY, Ch. g., 2000, Northern Baby—Grammy, Academy Award
Breeder: Arthur B. Hancock III (Ky.)
Owner: Lucy A. Goelet
Trainer: William Meister
Rider: William Meister
Wins: Mr. Stewart’s Cheshire Foxhounds Point-to-Point (Pa.) (novice timber)

WILD JOURNEY, Ch. g., 2002, Wild Rush—Sentimental Journey, D’Accord
Breeder: Georgann Picow (Fla.)
Owner: Mrs. S.K. Johnston Jr.
Trainer: Katherine McKenna
Rider: Carl Rafter
Wins: Strawberry Hill Races (Va.) (maiden claiming
hurdle)

YOKAZONA, Ch. g., 1999, Sword Dance—Summer Account, Classic Account
Breeder: Gilbert G. Campbell (Fla.)
Owner: Anne O. Haynes
Trainer: Bruce Haynes
Rider: Russell Haynes
Wins: Virginia Fall Races (amateur highweight hurdle)

ZARATANIE, B. g., 1993, Royal Fountain—Easy Run, Deep Run
Breeder: Michael Murphy (Ireland)
Owner: Adair B. Bonsal
Trainer: Joseph G. Davies
Rider: Adair B. Bonsal
Wins: North American Point-to-Point Championships (Md.) (foxhunter steeplethon)

Categories:

ADVERTISEMENT

EXPLORE MORE

Follow us on

Sections

Copyright © 2024 The Chronicle of the Horse