The Chronicle of the Horse
MagazineNewsHorse SportsHorse CareCOTH StoreVoicesThe Chronicle UntackedDirectoriesMarketplaceDates & Results
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 46
  1. #1
    Join Date
    Aug. 1, 2002
    Location
    Georgia
    Posts
    6,170

    Question What do you pay per month, per horse (exact, not est) for hay/feed/supplements?

    Just curious...



  2. #2
    Join Date
    Dec. 27, 2012
    Posts
    19

    Default

    Feed: I pay $19.52 for grain and 12.83 for supplements(pure glucos and msm).



  3. #3
    Join Date
    Jun. 25, 2001
    Posts
    2,545

    Default

    Hay: $55 per month per horse.

    That's it.

    Now, if you want to add in mortgage and upkeep for the land they graze on -- that's a different number
    "If you can't feed 'em, don't breed 'em."



  4. #4
    Join Date
    Jan. 16, 2002
    Location
    West Coast of Michigan
    Posts
    36,321

    Default

    Jeez, EXACT? I don't know. Too many horses, too much math.

    I pay $5-6 per bale of hay and feed about a bale a day to one horse and one pony at present.

    The big lug I have at home on "rehab board" eats a LOT: 4 pounds of a simple 12% feed and 1 pound of Amplify per day. The grain is about $20/bag and the amplify is a little more (sorry, I never keep receipts and don't comparison shop) so maybe $50 per month for his non-hay stuff?

    The pony gets a handful of vitamin/mineral pellets and a little flax seed so her "grain" bill is probably $5-10/month.

    Oh, they get Solitude--that's about $0.50/day/horse from March through November.

    The other two are boarded.

    You see why this is not a simple question?
    Click here before you buy.



  5. #5
    Join Date
    Feb. 1, 2012
    Location
    Vermont
    Posts
    5,066

    Default

    Hay is "free"

    Using a 30 day month for calculations for 2 horses:

    TC 30% costs me $29.70
    Flax would cost $4.80 per month

    So, grand total of $34.50 per month for two horses

    ETA: In the summer, I pay nothing. They eat grass only.
    Last edited by SuckerForHorses; Mar. 22, 2013 at 08:45 AM.
    "If you think nobody cares about you, try missing a couple payments..."



  6. #6
    Join Date
    Jan. 16, 2002
    Location
    West Coast of Michigan
    Posts
    36,321

    Default

    And dang, now I realize I'm not charging enough for the bottomless-pit boarder. Hopefully he'll be out eating (free) grass soon!
    Click here before you buy.



  7. #7
    Join Date
    May. 10, 2001
    Location
    NW Washington
    Posts
    1,088

    Default

    I get $96.50 per horse. Hay is $67.50, grain & pellets are $12 (Morgans... they don't need much), MSM is about $2 and vitamins are around $10.



  8. #8
    Join Date
    Jan. 15, 2013
    Location
    Canada
    Posts
    302

    Default

    $45 for hay
    $58 for alfalfa cubes
    $22.50 for pellets
    $24.90 for beet pulp
    $1 for yeast supplement
    $2.44 for flax

    Edit: should say, that's for my one horse.



  9. #9
    Join Date
    Mar. 31, 2012
    Location
    Coastal NC
    Posts
    982

    Default

    Two reasons for not answering this question: 1) it requires math and 2) I definitely do not want to know the answer to the question!!!!

    A horse with ulcers and another with hind gut issues puts my costs up there.


    6 members found this post helpful.

  10. #10
    Join Date
    Apr. 14, 2001
    Location
    Minnesota
    Posts
    16,572

    Default

    Several years ago, I put together a spreadsheet outlining grain, supplements, farrier, vet, and other equine practitioners for my horses. I board, so hay was an unknown. I was SHOCKED at the totals. What a terrifying exercise. I was able to get my costs down quite a bit by eliminating several supplements that were in the "won't hurt, might help" category and it certainly opened my eyes about how those smallish expenses really add up.

    Not at all interested in laying it out again, though. Too scary


    1 members found this post helpful.

  11. #11
    Join Date
    Aug. 1, 2002
    Location
    Georgia
    Posts
    6,170

    Default

    Well, being on a fixed income, I have started figuring out what each horse costs me per month, and even per day....it can be a scary thing! I'll get back with my figures.



  12. #12
    Join Date
    Jun. 20, 2012
    Posts
    748

    Default

    I'm in a different Continent, but feed bill for my one horse is over 300€ per month. To that you can add boarding and training... yep, pretty expensive!



  13. #13
    Join Date
    Sep. 8, 2010
    Posts
    1,486

    Default

    Hay - $185 per horse a month
    Feed and sups - $90 per horse



  14. #14
    Join Date
    Mar. 4, 2004
    Location
    Louisville, KY
    Posts
    3,993

    Default

    Mine changes drastically from winter to summer, but right now per month for concentrates:

    2 bags TC Senior: $41
    1/2 bag Alfalfa pellets: $6
    1/3 bag rice bran pellets: $8

    No supplements. Hay is included in the board price. So $55 a month on top of board. But in the summer this goes way down. She'll switch to a pound of ration balancer a day, which is...~$15 a month.
    Caitlin
    *OMGiH I Loff my Mare* and *My Saddlebred Can Do Anything Your Horse Can Do*
    http://community.webshots.com/user/redmare01



  15. #15
    Join Date
    Jul. 19, 2010
    Location
    Gum Tree PA
    Posts
    1,190

    Default

    Based on the following average cost for people in the mid-Atlantic area;
    We breed, raise, train, race, sell and show TBs

    Quality commercial feed; $20 per 50 lbs. We feed 9 lbs per day for most of our horses. $3.64 per day per horse.

    Hay $7 per 40-45 lb bale of nice hay. In the winter an stalled horses, 15 lbs per day. $2.33

    I have not found expensive supplements of much value. To each their own.

    We use Calf Mania and Buckeye Ultimate Finish about $2 per horse. I also use a quality fish oil with our high performance horses.

    So, around $240 per 30 day month.

    This is our business and livelyhood . We have a lot of horses. We buy our feed in bulk from a quality family run mill. Mixed to our specifications and pay on average around $19 per 100 lbs delivered. But we buy around 3 tons per month.



  16. #16
    Join Date
    Feb. 5, 2010
    Posts
    2,437

    Default

    I don't have an exact number (because I do NOT want to now!), but it's around $350. The only supplements I feed are hay cubes, whole flax, and spirulina; my main cost is hay, which now costs $38.99 per 125 lb bale (which lasts around a week, sometimes a little less).



  17. #17
    Join Date
    Jun. 30, 2011
    Posts
    1,188

    Default

    I'm in TX....the monthly $ amount includes hay/grain

    OTTB = $162 (8lbs per day 12% pellets) (plus he gets Cool Calories 2 0z per day)
    Arab mare = $126 (4lb same pellets)
    Andalusian colt 2 = $126 (4lb ditto)
    Half-Arabian mare = $126 (4lb ditto)

    Hay is $9 per bale right now, but will probably go up as drought continues...

    I could lower the grain side for the bottom 3 if I fed RB, and the two mares will
    be on round bales through the summer with pasture...(that helps).



  18. #18
    Join Date
    Feb. 9, 2012
    Posts
    62

    Default

    $180/mo
    Gets:
    2nd cut timothy (about 20lbs daily)($390/tonne)
    Alfalfa (About 5lbs daily)
    Grain All-phase and Equi-cal (2lbs each/day currently)
    Horse is growing and approx 1250lbs, not in work other than basic ground stuff. (2.5yrs old)


    Located in the Greater Vancouver Area, BC, Canada. Hay is shipped from Washington/Oregon or Alberta.
    Last edited by RedRogue; Mar. 21, 2013 at 09:50 PM. Reason: added location



  19. #19
    Join Date
    Jul. 22, 2007
    Location
    Massachusetts
    Posts
    809

    Default

    I don't really want to know...it all depends, because I don't always get my hay from the same place, and prices fluctuate at the local feed store...also, using FeedXl scared me, haha. I don't like knowing how much I'm spending every day! Somewhere around $500 a month for the two horses, most of that hay.
    "On the back of a horse I felt whole, complete, connected to that vital place in the center of me...and the chaos within me found balance."



  20. #20
    Join Date
    Aug. 5, 2007
    Location
    Jersey girl!
    Posts
    1,298

    Default

    I pay for full board, however I buy my own feed and supplement with my own hay. This is per month...

    Feed -$65
    Rice Bran Oil -$30
    Joint Supplement -$70
    Rice Bran Pellets -$30
    Alfalfa -$60
    Orchard Grass -$40

    For a grand total of $295

    I pay $650 a month for board, and they do supply some hay, but it's not great and has no real nutritional value.
    Celtic Charisma (R.I.P) ~ http://flickr.com/photos/rockandracehorses/2387275281
    Proud owner of "The Intoxicated Moose!"
    "Hope is not an executable plan" ~ My Mom
    I love my Dublin-ator



Similar Threads

  1. SmartDigest One Month of Supplements - Ca
    By Zevida in forum Giveaways
    Replies: 1
    Last Post: Apr. 13, 2012, 06:49 PM
  2. Replies: 37
    Last Post: Sep. 16, 2010, 02:08 PM
  3. Uckele supplements - 50% off shipping this month!
    By dressagediosa in forum Horse Care
    Replies: 3
    Last Post: Nov. 4, 2009, 11:38 AM
  4. What supplements do you feed your show horse?
    By Sadie*Bear in forum Hunter/Jumper
    Replies: 56
    Last Post: Oct. 9, 2009, 04:47 PM
  5. Anyone feed costco's horse supplements?
    By pippa553 in forum Horse Care
    Replies: 7
    Last Post: Jun. 19, 2009, 08:25 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •