The Chronicle of the Horse
MagazineNewsHorse SportsHorse CareCOTH StoreVoicesThe Chronicle UntackedDirectoriesMarketplaceDates & Results
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 61 to 63 of 63
  1. #61
    Join Date
    Dec. 2, 2012
    with Alfonso Spagoni, the toreador. NOT in a ticky tacky box!


    I haven't read the whole thread, and I know this started out about lasagna, but was really about cheap eats. Have you tryed doing your grocery shopping at Walmart? Groceries are a Super WM loss leader, I.e, super cheap! Their "generic" skinless boneless chix breasts (in MD/S.PA) are Perdue, I've seen them being stocked from sealed Perdue boxes many times. WM froz veg are super cheap too.

    I don't feed my dog dog food,I feed him chix & veg. I manage to feed two people, and a dog, for about $60 a week. No coupons, good sized portions, from Walmart. I'm in central MD. I don't buy processed food, due to wheat and corn allergies, but can afford gluten free pasta.

    Stouffers is the best froz, used to like as much as mine (I'm a pretty good cook) before wheat corn allergies.


  2. #62
    Join Date
    Dec. 2, 2004


    Hey cottage cheese isn't cheap these days! I'd rather use the ricotta for a few more pennies.

    Here's a yummy nutty tasting pasta:

    use curled pasta
    can crushed tomatoes + can of tomato paste
    lentils (pre-soak)
    green peppers and onions sauted w/ garlic
    italian sausage fried into small pieces (I add fennel seeds for more flavor)
    and if you're feeling rich fresh bacon bits really fancys it up.

    mix together in a big casserole dish and bake/serve with parmesan cheese
    ... Reminds me of my safari in Africa. Somebody forgot the corkscrew and for several days we had to live on nothing but food and water. W. C. Fields

  3. #63
    Join Date
    Nov. 18, 2010


    I just made a ton of lasagna for:

    parm regianno: 4.00 (real stuff)
    Moz. : 3.99 (a ton of cheese and fresh)
    Pasta: 2.29
    Ricotta: 5:79
    Sauce: 5:00 (2 jars)
    frozen spinach: 1.30
    Eggs (3) :.59

    16.00 dollars and enough lasagna to feed atleast 12 pretty cheap

Similar Threads

  1. A lot cheaper than commercial transport...
    By snoopy in forum Eventing
    Replies: 7
    Last Post: May. 22, 2011, 11:28 AM
  2. Why is board in MD so much cheaper than VA?
    By Anyplace Farm in forum Horse Care
    Replies: 20
    Last Post: May. 16, 2011, 09:12 AM
  3. Why or why couldn't this sport be cheaper
    By KatherineC in forum Eventing
    Replies: 32
    Last Post: Mar. 30, 2011, 02:30 PM
  4. Why is the CO JR8 so much cheaper than the GR8?
    By Castlegate in forum Hunter/Jumper
    Replies: 4
    Last Post: Aug. 23, 2009, 12:26 AM
  5. why alfalfa is becoming cheaper.....
    By Tamara in TN in forum Horse Care
    Replies: 100
    Last Post: May. 29, 2009, 10:51 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts